شنبه 25 آذر 1396
Saturday, 16 December, 2017
تأکید بر استفاده از جریان داده‌ای موجود برای کمک به تصمیم‌گیری‌ها در مدیریت شهری

شهریار آل شیخ، معاون برنامه‌ریزی و توسعه انسانی شهرداری مشهد به همراه محمدجواد رجاییان، مدیرعامل سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری مشهد با حضور در رصدخانه شهری تهران با این مکان و امکانات و قابلیت‌های آن آشنا شدند.

به گزارش روابط عمومی سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری تهران در این نشست که با حضور محمد فرجود، مدیرعامل این سازمان و معاونان و کارشناسان سازمان و رصدخانه برگزار شد در ابتدا ضمن خوشامدگویی، توضیح مختصری درباره کارکرد رصدخانه و  گزارش‌های تحلیلی ارائه شد.

حسن علیشیری، رییس اداره رصدخانه شهری تهران مختصری از تاریخچه تأسیس رصدخانه‌های شهری در شهرهای مختلف دنیا را تشریح کرده و یکی از مهم‌ترین ویژگی رصدخانه شهری را بصری‌سازی داده‌ها و اطلاعات عنوان کرد و این ویژگی را در ایجاد فهم مشترک و انتقال سریع اطلاعات بسیار مؤثر دانست.

وی در ادامه ضمن تشریح رویکردهای عمومی، تخصصی، مسئله‌یابی و آینده‌پژوهی در رصدخانه شهری تهران، توضیحاتی درباره ماکت شهر تهران ارائه داد و به تشریح نمونه گزارش‌های تهیه شده بر روی این ماکت پرداخت و تاریخچه شهر تهران و توسعه کالبدی آن را از سال 1270 تا کنون، گزارش جمعیتی شهر و درصد رشد جمعیت به تفکیک مناطق را بر روی این ماکت نشان داد.

سپس با معرفی سامانه گزارشات تحلیلی، نمونه‌هایی از انواع آمار و گزارش‌های موجود در این سامانه در حوزه محیط زیست، کیفیت زندگی و جمعیت را تشریح کرده و به اطلاعات مربوط به مؤلفه‌هایی همچون کیفیت آب، وضعیت خاک، تنوع زیستی، سوانح، تراکم جمعیت و فضاهای سبز و ... پرداخت و پاسخگوی سؤالات حضار بود.

در ادامه معاون برنامه ریزی شهرداری مشهد پرسش‌هایی در خصوص چگونگی استفاده از داده‌ها در مدیریت شهر مطرح کرده و ضمن تأکید بر اهمیت عملیاتی شدن پروژه‌ها و داده‌های علمی موجود در رصدخانه گفت: یکی از مهم‌ترین ضعف‌ها در مدیریت شهری می‌تواند عدم استفاده صحیح از داده‌ها باشد. اینکه بتوانیم از جریان داده‌ای موجود برای کمک به تصمیم‌گیری‌ها نهایت بهره را ببریم و بدانیم که توسعه می‌بایست در کدام سمت اتفاق بیفتد بسیار اهمیت دارد.

در انتهای این جلسه ضمن تقدیر از تلاش سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری تهران در تأسیس رصدخانه شهری، سؤالات مختلفی درباره چگونگی تحلیل داده‌های انبوه رصدخانه شهری و همچنین کم و کیف کارکرد و ارتباط آن با سایر بخش‌های شهرداری و نهادهای خدماتی دیگر مطرح شد.
تعداد مشاهده: 143
1396/9/22 9:11:0
print