يكشنبه 29 بهمن 1396
Sunday, 18 February, 2018
اشتراک تجربیات میان سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات و دانشگاه شریف

 هیئت رئیسه دانشگاه صنعتی شریف از رصدخانه شهری تهران بازدید کرده و با امکانات و کارکردهای این مکان آشنا شدند.
به گزارش روابط عمومی سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری تهران، این جلسه با حضور محمود فتوحی، رئیس دانشگاه صنعتی شریف، منوچهر نجمی، معاونت مالی و اداری این دانشگاه، احمد فرهادی‌پور، معاون اطلاعات مکانی و سهیل کوثری، معاون آمار، برنامه و بودجه سازمان در رصدخانه شهری تهران برگزار و توانمندی‌های سازمان فناوری اطلاعات و همچنین رصدخانه شهری تهران معرفی شد.
در این جلسه مهدی عباسعلی، ریاست رصدخانه شهری، توضیح مختصری درباره کارکرد رصدخانه به‌عنوان فضای تصمیم‌سازی بهینه و ارائه گزارش‌های تحلیلی ارائه نمود.
سپس حسن علیشیری کارشناس این مرکز با اشاره به استفاده از ماکت 1/10000 شهر تهران برای تحلیل رفتارهای شهر گفت: پنجره‌های دیجیتال در آینده نزدیک برای دسترسی مستقیم به پروژه‌های شهری استفاده خواهد شد.
وی همچنین به تشریح نمونه گزارش‌های تهیه شده بر روی این ماکت پرداخت و تاریخچه شهر تهران و گسترش مرز آن را از سال 1270 تا کنون، گزارش جمعیتی شهر و درصد رشد جمعیت به تفکیک مناطق در بازه زمانی سال 1385 تا 1390 را بر روی این ماکت نشان داد. همچنین مستنداتی از آمار و اطلاعات بهداشتی، اقتصادی، اجتماعی و کیفیت زندگی و.... در تهران را نیز بر روی ماکت به معرض نمایش گذاشت.
مهدی محبوبی، رئیس اداره تولید و توسعه سیستم‌های مکانی سازمان به معرفی مدل سه بعدی دیجیتالی شهر تهران پرداخت و مدعوین را با کارکردهای آن آشنا نمود و گفت: مهم‌ترین دلیل تهیه مدل سه بعدی دیجیتال شهر تهران مقایسه وضع موجود با وضع آتی شهر است. این مدل امکان این مقایسه را به بهترین شکل ممکن می‌سازد. به این معنا که با استفاده از این مدل سه بعدی و با توجه به طرح تفصیلی می‌توانیم بفهمیم شهر در آینده به لحاظ ساخت و ساز به چه سمت و سویی حرکت خواهد کرد. این امکانات می‌تواند برای تصمیم‌گیری‌های آینده شهر بسیار مفید باشد.
در ادامه همچنین سامانه نقشه شهر تهران به آدرس map.tehran.ir و سرویس Street View یا تصاویر 360 درجه شهر تهران معرفی و بررسی شد.
در پایان این نشست مقرر شد سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری تهران تجارب خود را در زمینه‌های مختلف از جمله ایجاد مراکز رصد اطلاعاتی و داشبوردهای مدیریتی در اختیار دانشگاه صنعتی شریف قرار دهد.

تعداد مشاهده: 3066
1394/12/10 0:0:0
print