يكشنبه 29 بهمن 1396
Sunday, 18 February, 2018
تاکید بر ابعاد انسانی و اخلاقی در تحقق شهر هوشمند

 

سومین دوره جایزه جهانی خشت طلایی در روز دهم آبان ماه 95 و همزمان با بزرگداشت روز جهانی شهرها در تهران و در دو بخش تخصصی شهر هوشمند و تاب‌آوری شهری برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری تهران، در نشست تخصصی شهر هوشمند علی‌اصغر قائمی، مدیرعامل این سازمان، هومن ضرابی، محقق و استاد دانشگاه، سیدمهدی تشکری هاشمی، استاد دانشگاه و محقق در حوزه سیستم‌های هوشمند حمل و نقل، یونگ کواک، رئیس سازمان جهانی شهروندان و صاحب نظر در عرصه مدیریت و برنامه‌ریزی شهری، رضا تقی‌پور، عضو شورای اسلامی شهر تهران و نصرالله جهانگرد، معاون وزیر و رئيس سازمان فناوری اطلاعات ایران حضور داشته و به ارائه نقطه نظرات تخصصی خود درباره شهر هوشمند و راهکارهای تحقق آن پرداختند.

در ابتدای پنل شهر هوشمند، مدیر عامل سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری تهران با اشاره به دو بعد کلیات شهر هوشمند و دستاوردهای شهرداری تهران در این زمینه آغازگر این نشست تخصصی بود.

قائمی با تاکید بر نقش نرم‌افزارها در دنیای کنونی و جایگزینی آنها با تکنولوژی‌های قدیمی‌تر، روند رشد و توسعه شهر تهران را تشریح و ابعاد مد نظر شهرداری در تحقق شهر هوشمند را برشمرد و گفت: به نظر می‌رسد شهر هوشمند فقط دارای جنبه‌های تکنولوژیکی نبوده و ما برای رسیدن به این هدف به دنبال مجموعه معناداری هستیم که تمامی ابعادتکنولوژیک، انسانی، اجتماعی، حاکمیتی و اخلاقی در آن رعایت شده باشد.

وی با اشاره به دستاوردهای مطالعات شهر هوشمند در شهرداری تهران گفت: هدف ما رسیدن به یک بیانیه شفاف برای مدیریت یک شهر هوشمند است. به طوری که در این شهر، همه خدمات شهری به آسانی در دسترس شهروندان بوده و ارزش‌های افزوده‌ای برای ذی‌نفعان آن تولید شود.

قائمی بزرگ‌ترین ذی‌نفعان این امر را شهروندان دانست و با تاکید بر رشد مطالبه‌گری به عنوان فرهنگ در شهروندان، مسئولیت یک شهر هوشمند را بر دوش حاکمیت و شهروندان به صورت مشترک دانست و عنوان کرد: ارزش‌هایی که از راه دستیابی به شهر هوشمند به آن خواهیم رسید مواردی همچون شهروند‌محوری، دانش‌محوری، افزایش کیفیت زندگی و توسعه پایدار است.

وی همچنین در بخش دیگری از صحبت‌های خود، کلیدی‌ترین چالش پیش روی ایجاد یک شهر هوشمند را عدم یکپارچگی و همکاری‌های بین بخشی برای مدیریت شهری دانست.

در ادامه این نشست تخصصی، هومن ضرابی، محقق و استاد دانشگاه به ارائه نقطه نظرات خود درباره همبستگی شهر هوشمند و توسعه پایدار پرداخته و زندگی هوشمند، محیط هوشمند، حمل و نقل هوشمند و مردم و حکمرانی هوشمند را از ابعاد و شاخصه‌های توسعه برشمرد.

سپس تشکری هاشمی، مولفه‌های حمل و نقل در یک شهر هوشمند را تشریح کرده و ادغام هارمونیک زیرساخت، شهروند و دولت را اهرم‌های ایجاد تحولات بنیادین در شهرها دانست.

یونگ کواک، رئیس سازمان جهانی شهروندان در بخش دیگری از این پنل تخصصی، شهر هوشمند را فراتر از رشد تکنولوژیکی صرف دانست و بر حفظ هویت فرهنگی وتاریخی شهرها در ایران تاکید کرد. وی در تحقق شهر هوشمند توجه به اخلاق، انرژی، مهندسی و محیط زیست را بسیار با اهمیت توصیف کرد.

 رضا تقی‌پور، عضو شورای اسلامی شهر تهران نیز ضمن اشاره به شاخص‌های اصلی شهر هوشمند ابراز امیدواری کرد در سیاست‌های کلی کشور به مفهوم سایبرسیتی پرداخته شود و هوشمندسازی در کلانشهرهای کشور با توجه به ارزش‌های بومی ایرانی- اسلامی رشد کند.

نصرالله جهانگرد، معاون وزیر و رئيس سازمان فناوری اطلاعات ایران سخنران پایانی این نشست تخصصی بود. وی دراظهاراتش با اشاره به اینکه 73% از مردم ایران شهرنشین هستند بر اهمیت وجود برنامه‌ریزی صحیح برای تحقق شهر هوشمند تاکید کرده و رعایت اصل زیست‌بوم حیات اجتماعی در شهرها را با اهمیت توصیف کرد.

در پایان برگزاری پنل شهر هوشمند، حضار سولات خود را در زمینه مباحث نشست مطرح نموده و متخصصان حاضر به ارائه پاسخ و توضیحات تکمیلی پرداختند.

 

 

 


تعداد مشاهده: 927
1395/8/11 14:36:0
print