يكشنبه 29 بهمن 1396
Sunday, 18 February, 2018
جایزه جهانی خشت طلایی برای پروژه رصدخانه شهری تهران

سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری تهران جایزه جهانی خشت طلایی تهران را برای پروژه رصدخانه شهری تهران دریافت کرد.

به گزارش روابط عمومی سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری تهران، مراسم اختتامیه سومین دوره اعطای جایزه جهانی خشت طلایی تهران که در روز دوشنبه، دهم آبان ماه با حضور شهرداران سارایوو و بعلبك و هیئت همراه، شهرداران كلانشهرهای رشت، تبریز و کاشان، مشاور شهردار تهران، مدیرعامل سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری تهران و مدیران ارشد شهرداری تهران و متخصصان خارجی و داخلی در حوزه مدیریت شهری و پژوهشگران و دانشجویان این حوزه برگزار شد، ١٥پروژه مورد تقدیر قرار گرفت و ٩پروژه خلاق و كاركردی شهری نیز مورد تجلیل قرار گرفته و تندیس خشت طلایی تهران به آنها اهدا شد.

در این دوره از جایزه جهانی خشت طلایی سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری تهران در محور شهر هوشمند و دولت الکترونیک شهری به خاطر پروژه رصدخانه شهری تهران، موفق به کسب تندیس خشت طلایی شده و مورد تقدیر قرار گرفت.

شهرام گیل‌آبادی، مشاور شهردار و رئیس شورای سیاست‌گذاری جایزه جهانی خشت طلایی در این مراسم با اشاره به اینكه این رخداد بر دو پایه شهر هوشمند و تاب آوری شهرها برگزار شده است گفت: در سومین دوره از این جایزه جهانی هفت محور اعلام شده بود كه در راستای نوآوری شهرها برای زیست بهتر و آینده پربار، آثار ارائه شده به ریاست شهردار تهران مورد داوری قرار گرفت.

وی افزود: امسال در توالی برگزاری این رویداد در ایستگاه سوم،٤٥ داور خارجی، ٢٥٥پروژه خارجی از ٨٥ كشور و ١٨٣شهر دنیا را بررسی كردند.

رئیس مركز ارتباطات و امور بین الملل شهرداری تهران اظهار كرد: مرحله سخت داوری پروژه ها با حضور خبرگان شهری از شهرهای مختلف از جمله پنج متخصص و داور بین المللی در فرآیندی شامل هفت بخش انجام شد.

شایان ذکر است محورهای این دوره از جایزه خشت طلایی شامل معماری، شهرسازی و حفاظت از میراث فرهنگی، توسعه پایدار و محیط زیست شهری، تامین و توسعه زیر ساخت‌ها، امکانات و خدمات ضروری شهری، توسعه اجتماعی و فرهنگی در شهر، شهر هوشمند و دولت الکترونیک شهری، حکمروایی محلی، برنامه‌ریزی و مدیریت شهری و تامین منابع مالی، سرمایه گذاری و اقتصاد شهری بود.

رصدخانه شهری تهران

رصدخانه شهری تهران محلی برای رصد آمار و اطلاعات، شاخص‌ها و بررسی و تحلیل تغییرات و موجودیت‌های شهر تهران است که امکان مشاهده آن‌ها در کنار یکدیگر را برای مدیریت بهتر شهر در اختیار تصمیم‌گیران قرار می‌دهد. شاخص‌هایی مانند کیفیت زندگی شهروندان، زیرساخت‌های شهری، اثرات تصمیم‌های مدیریتی بر پیکره شهر، وضعیت ساخت و ساز، کیفیت سازه‌ای، وضعیت حمل و نقل. پس می‌توان گفت رصدخانه شهری نه به آسمان، بلکه به تهران و تمامی مؤلفه‌هایی که در این شهر موجود است، می‌نگرد.

رصدخانه شهری تهران با هدف پایش تهران و نظارت و کنترل بر امور مدیریت شهری به وجود آمده است. پایش طرح تفصیلی شهر تهران یکی از کارکردهایی است که برای رصدخانه شهری تهران در نظر گرفته شده است.

تعداد مشاهده: 916
1395/8/11 14:52:0
print