يكشنبه 29 بهمن 1396
Sunday, 18 February, 2018
نقد و بررسی کتاب «خدمتکار و پروفسور» در دوازدهمین جلسه نقد و بررسی کتاب

 جلسه نقد و بررسی کتاب و کتابخوانی با حضور اعضای گروه کتابخوانی در سالن کنفرانس طبقه اول سازمان برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری تهران در این جلسه رمان «خدمتکار و پروفسور» نوشته یوکو اوگاوا با ترجمه کیهان بهمنی نقد و بررسی شد.

مجری این جلسه اشرف‌السادات مهدیون بوده و شهرزاد لیاقتی به عنوان مطلع، شرحی کلی از کتاب ارائه کرد. در این جلسه طبق توافق قبلی منتقد واحدی در نظر گرفته نشد تا شرایط نقد و مباحثه برای عموم شرکت کنندگان مهیا شود.

در بخشی از نشست، قسمت‌هایی از کتاب توسط حاضران روخوانی شد و سپس درباره ویژگی‌های شخصیت اصلی داستان مثل صبر و انعطاف‌پذری بحث و تبادل نظر صورت گرفت. نکاتی که توسط مطلع تشریح شد توجه به ارزش انسان‌ها در کتاب و اشاعه فرهنگ نو زیستی بود.

رمان پرفروش «خدمتکار و پروفسور» داستانی است لطیف و آرام درباره روابط دوستانه یک ریاضیدان و خدمتکار او؛ ریاضیدانی که 17 سال پیش در حادثه رانندگی دچار آسیب مغزی شده و این آسیب شرایط روحی و روانی عجیبی برای او به وجود آورده است. او قادر نیست هیچ چیز جدید را به خاطر بیاورد و حافظه‌اش فقط 80 دقیقه دوام دارد.

یوکو اوگاوا در ژاپن چهره‌ای شناخته‌شده است. او در سال 1990 موفق به دریافت جایزهٔ آکوتاگاوا شد که باارزش‌ترین جایزهٔ ادبی برای نویسندگان جوان است. اوگاوا این رمان را در سال 2004 نوشت و بلافاصله پس از آن کتاب با تیراژ میلیونی (بیش از 50 میلیون نسخه) مبدل به پرفروش‌ترین کتاب سال ژاپن شد. پس از آن نیز فیلمی سینمایی٬ یک فیلم داستانی و یک برنامهٔ رادیویی بر اساس این رمان ساخته شد و حتی کتابی مصور نیز بر اساس رمان اوگاوا نوشته شد.


تعداد مشاهده: 945
1395/9/28 11:35:0
print