چهارشنبه 4 بهمن 1396
Wednesday, 24 January, 2018
اختتامیه جشنواره‌های ساب‌پرتال‌‌های شهرداری، محله‌های شهر تهران و شکوفا برگزار شد

 مراسم اختتامیه نهمین جشنواره ساب‌پرتال‌‌های شهرداری تهران، ششمین جشنواره ساب‌پرتال‌‌های محله‌های شهر تهران، پنجمین مجموعه جشنواره‌های شکوفا در مرکز همایش‌های برج میلاد برگزار شد.

این مراسم با حضور ناصر امانی، معاون برنامه‌ریزی، توسعه شهری و امور شورا، علی‌اصغر قائمی، مدیرعامل سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری تهران، امین یاوری، مدیر کل برنامه‌ریزی و توسعه شهری معاونت امور اجتماعی و فرهنگی، دکتر علی‌اکبر جلالی، دکتر جعفر حبیبی، دبیر علمی کنفرانس فناوری اطلاعات در مدیریت شهری، اساتید دانشگاه، پژوهشگران، کارکنان بخش‌های مختلف شهرداری تهران و شهروندان و اعضای خانه‌هایIT  سرای محله‌های شهر تهران برگزار شد.

در ابتدا امین یاوری، مدیر کل برنامه‌ریزی و توسعه شهری معاونت امور اجتماعی و فرهنگی ضمن اشاره به اهمیت جشنواره شکوفا در ترویج سبک زندگی ایرانی_اسلامی گفت: شکوفا با شعار شهروند کارآمد و فناوری اطلاعات در پنجمین سال فعالیت خود به پیشرفت بسیاری دست یافته است. رویکرد شهرداری در محله محوری نتایج مطلوب فرهنگی و اجتماعی دربر داشته و خواهد داشت.

نقد و ایجاد فرصت بهبود

در ادامه قائمی،  مدیرعامل سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری تهران با ابراز رضایت از برگزاری سالانه و مستمر جشنواره ساب‌پرتال‌‌های شهرداری و محله‌های شهر تهران، ارزیابی عملکرد فعالیت‌های سازمان‌ها و نهادهای مختلف در عرصه مجازی را بسیار مهم توصیف کرد و این قسم برنامه‌ها را بستر مناسبی برای انجام نقد و ایجاد فرصت بهبود دانست و سپس بیانیه هیئت داوران را قرائت کرد.

وی در بخشهایی از این بیانیه اظهار کرد: مدل سنجش جشنواره در سال جاری نیز با خوشه‌بندی واحدهای تابعه، تخصیص وزن و اهمیت به شاخص‌های ارزیابی در دو مرحله کمی و کیفی انجام شده است. ارزیابی و سنجش ساب‌پرتال‌ها برای دومین بار با سامانه الکترونیکی مدیریت داوری شهرداری تهران به صورت غیرحضوری و از راه دور صورت گرفته است. که علاوه بر تسهیل داوری برای هیئت داوران منجر به بهبود عوامل نظارتی و کنترلی در مراحل داوری گردیده است.

اهمیت مدیریت یکپارچه شهری

در بخش دیگری از مراسم، معاون برنامه‌ریزی، توسعه شهری و امور شورا با اشاره به گسترش شهرنشینی در کشور، معضلاتی همچون ترافیک و آلودگی را از تبعات رشد شهرنشینی دانست و گفت: مهم‌ترین راه برای کنترل شهرها به بهترین شیوه، اعمال مدیریت یکپارچه بر شهرها و ایجاد شهر هوشمند است و برای شکل‌گیری یک شهر هوشمند، وجود ساختارها و زیرساخت‌های واحد، استانداردها و مدیریت واحد، امری ضروری است.

وی همچنین سه راهبرد تسهیل، تسریع و تکریم در ارائه خدمت به مردم را حائز اهمیت بسیاری دانست و تأکید کرد شهر هوشمند، هدفی است که تمامی این راهبردها را عملی می‌کند.

شبکه اجتماعی محله‌های شهر تهران

در ادامه، مراسم رونمایی از شبکه اجتماعی محله‌های شهر تهران شهر تهران توسط ناصر امانی، معاون برنامه‌ریزی، توسعه شهری و امور شورا صورت گرفت.

قائمی در توضیح شبکه اجتماعی محله‌های شهر تهران گفت: با توجه به نیازی که در شهر در ارتباط با وجود چنین شبکه تعاملی میان شهروندان احساس می‌شد، این شبکه به آدرس mytehran.social  به طور آزمایشی راه‌اندازی شده است و در آینده با محوریت محله‌های تهران به کار خود ادامه خواهد داد.

در پایان این مراسم با حضور ناصر امانی، علی‌اصغر قائمی و دکتر حبیبی و امین یاوری از برگزیدگان مسئولین ساب‌پرتال‌‌های برتر شهرداری و محله‌های شهر تهران و پنجمین مجموعه جشنواره‌های شکوفا تقدیر شد و لوح تقدیر و تندیس جشنواره به رسم یادبود به شرکت کنندگان برتر اهدا شد. همچنین بهترین مقاله در اولین دوره کنفرانس علمی فناوری اطلاعات در مدیریت شهری نیز معرفی و مورد تقدیر قرار گرفت.

برگزیدگان جشنواره ساب‌پرتال‌‌های شهرداری تهران

واحدهای تابعه برتر در نهمین جشنواره ساب‌پرتال‌‌های شهرداری تهران بر اساس معیارهای محتوا، طراحی، تجربه کاربری و کاربردپذیری، تعامل، خدمات و فناوری به شرح زیر است:

منطقه 8 در معیار جامع، اداره کل دفتر شهردار به لحاظ شیب رشد، منطقه 8 در معیار محتوا و خدمات، منطقه 7 در معیار تجربه کاربری و کاربردپذیری، منطقه 10 در معیار تعامل، سازمان عمرانی مناطق در معیار طراحی و نمایشگاه شهر آفتاب در معیار فناوری به عنوان برترین‌های این دوره شناخته شدند.

برگزیدگان جشنواره ساب‌پرتال‌‌های محله‌های شهر تهران

محله‌های برتر در پنجمین جشنواره ساب‌پرتال‌‌های محله‌های شهر تهران بر اساس معیارهای محتوا، طراحی، تجربه کاربری و کاربردپذیری، تعامل، خدمات و فناوری به شرح زیر است:

محله‌های کیانشهر شمالی در معیارهای جامع و محتوا، مهران 4 در میزان شیب رشد، شهرک محلاتی در معیار خدمات، نیاوران در معیارهای تجربه کاربری و کاربردپذیری و فناوری، کوهسار 4 در معیار تعامل، والفجر در معیار طراحی به عنوان برترین‌های این دوره شناخته شدند.

لازم به ذکر است در برخی معیارها رتبه اول، دوم یا سوم به دلیل عدم وجود فاکتورهای لازم در ساب‌پرتال‌‌های شرکت کننده در جشنواره حذف شده و در برخی موارد، ساب‌پرتال‌‌هایی تنها با عنوان «قابل تقدیر» مورد تشویق قرار گرفتند.

برای مشاهده فهرست کامل برگزیدگان اختتامیه نهمین جشنواره ساب‌پرتال‌‌های شهرداری و ششمین جشنواره ساب‌پرتال‌‌های محله‌های شهر تهران اینجا را کلیک نمایید.

 
تعداد مشاهده: 538
1395/12/18 19:59:0
print