چهارشنبه 4 بهمن 1396
Wednesday, 24 January, 2018
بیانیه هیئت داوران جشنواره ساب‌پرتال‌های شهرداری، محله‌های شهر تهران و شکوفا

 تأکیدات مکرر مقام معظم رهبری مدظله‌العالی در موضوع سبک زندگی و نگاهی اجمالی به وضعیت فرهنگی دنیای مدرن، لزوم تدوین زیرساخت‌های آن و تدوین برنامه جامع سبک زندگی اسلامی ایرانی را ضروری می‌سازد. نهمین جشنواره ساب‌پرتال‌های شهرداری تهران، ششمین جشنواره ساب‌پرتال‌های محله‌های شهر تهران و پنجمین جشنواره شکوفا در حالی به نقطه پایانی خود می‌رسد که می‌توان شاهد به ثمر رسیدن بخش‌های مهمی از سیاست‌های شهرداری تهران در این حوزه بود.

جشنواره‌های مذکور در مسیر فراهم ساختن بستری مناسب برای ترویج فرهنگ استفاده بهینه از فضای مجازی که جزئی از سبک زندگی امروزی است قلمداد می‌شود. این رویکرد شهرداری تهران با هدف گسترش به‌ کارگیری فناوری اطلاعات و ارتباطات در مسیر ارتقای کیفیت زندگی شهروندان در راستای تحقق شهر هوشمند از سال 86 شروع به فعالیت کرده است.

این نهاد خدمت‌گذار از سال 1386 به طور مستمر با فراهم کردن بستری مناسب در پایان هر سال، رقابتی را میان ساب‌پرتال‌های واحدهای تابعه و محله‌های شهر برگزار می‌نماید تا با رتبه‌بندی و معرفی برگزیدگان زمینه‌ای را برای بهبود درگاه‌های خود در حوزه شهر هوشمند فراهم کند.

مدل سنجش جشنواره در سال جاری نیز با خوشه بندی واحدهای تابعه، تخصیص وزن و اهمیت به شاخص‌های ارزیابی در دو مرحله کمی و کیفی انجام شده است. ارزیابی و سنجش ساب‌پرتال‌ها برای دومین بار با سامانه الکترونیکی مدیریت داوری شهرداری تهران به صورت غیرحضوری و از راه دور صورت گرفته است که علاوه بر تسهیل داوری برای هیئت داوران، منجر به بهبود عوامل نظارتی و کنترلی در مراحل داوری گردیده است.

دبیرخانه جشنواره در سال جاری نیز بر مبنای نقشه راه خود که برگرفته از چشم‌انداز تهران هوشمند است و با بررسی وضعیت موجود ساب‌پرتال‌ها فعالیت‌های خود را برنامه‌ریزی و سازمان‌دهی کرده لذا در راستای بالا بردن سطح علمی راهبران ساب‌پرتال‌ها اقدام به برگزاری دوره‌های تخصصی در سه محور مدیریت محتوا، تجربه کاربری و کاربردپذیری و طراحی رابط کاربری نموده است. همچنین پنجمین دوره جشنواره شکوفا در قالب خانه‌های فناوری اطلاعات و فضای مجازی محله‌های 354 گانه همزمان با مراسم اختتامیه جشنواره شکوفای دوره قبل و با هدف ارتقای سواد رسانه‌ای، افزایش مهارت‌های شهروندان برای استفاده از ابزارهای هوشمند و خدمات الکترونیک کلید خورد. جریان سازی و بسترسازی برای توسعه و تولید محتوای مرتبط با سبک زندگی اسلامی ایرانی در قالب کانون‌های پنج‌گانه جشنواره شکوفا به عنوان رسانه‌ای نوین و پویا از اهداف جشنواره حاضر بوده است.

لازم به ذکر است پس از گذشت پنج دوره شاهد افزایش مشارکت شهروندان، توسعه سواد رسانه‌ای، توسعه کاربری تلفن همراه، کارآفرینی و اشتغال در خانه‌های فناوری اطلاعات و تولید محتوای سالم در سطح محله‌های شهر تهران بوده‌ایم.

شایان ذکر است که در سال جاری برای اولین بار در راستای اجرای دستور شهردار محترم تهران کنفرانس فناوری اطلاعات در مدیریت شهری با هدف افزایش سطح علمی و پژوهشی ساب‌پرتال‌های شهرداری تهران که نماینده این نهاد مردمی در فضای مجازی است صورت گرفته است. این کنفرانس با مأموریت توسعه زیرساخت‌های علمی در حوزه فناوری اطلاعات در مدیریت شهری قصد دارد تا حوزه علم و عمل را به هم پیوند داده و با انتقال تجارب و دانش حوزه‌های مختلف در مدیریت شهری گامی مؤثر در فضای فناوری اطلاعات شهر تهران برداشته شود.

در پایان ضمن تشکر از حضور و تلاش همه عزیزان یادآور می‌شود که هیئت داوران ضمن تبریک به برگزیدگان این جشنواره‌ها آماده دریافت و رسیدگی به اعتراضات احتمالی شرکت کنندگان از طریق پایگاه festival.tehran.ir یا پست الکترونیک festival@tehran.ir می‌باشد.


تعداد مشاهده: 440
1395/12/18 20:43:0
print