شنبه 25 آذر 1396
Saturday, 16 December, 2017
اولین جلسه کمیته آمارِ بخشی کلانشهرهای کشور برگزار شد
تأکید بر نظام‌مندی و یکپارچگی آمار و اطلاعات شهری

 اولین جلسه کمیته آمارِ بخشی کلانشهرهای کشور به میزبانی شهرداری تهران و با حضور مدیران آمار و برنامه‌ریزی کلانشهرها و مرکز آمار ایران در روز دوم مرداد ماه ۱۳۹۶ برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری تهران این نشست با حضور امیدعلی پارسا، رئیس مرکز آمار ایران، ناصر امانی، معاون برنامه‌ریزی، توسعه شهری و امور شورای شهرداری تهران، علی‌اصغر قائمی، مدیرعامل سازمان به عنوان دبیر این کمیته به همراه مدیران برنامه‌ریزی و مسئولان آمار کلانشهرهای مشهد، اصفهان، شیراز، همدان، کرمانشاه، اهواز، زاهدان، تبریز و کرج و مدیران برنامه‌ریزی واحدهای مختلف شهرداری تهران برگزار شد.

همگرایی مدیریت شهری با نظام آماری

در ابتدای این نشست معاون برنامه‌ریزی، توسعه شهری و امور شورای شهرداری تهران با بیان اینکه با پیگیری شهرداری تهران کمیته آمارِ بخشی کلانشهرها با هدف تعامل بیشتر میان کلانشهرهای کشور به‌عنوان قطب‌های تمرکز جمعیتی با بدنه اجرایی نظام آمار و اطلاعاتی کشور و فراهم نمودن شرایط همگرایی بیشتر مدیریت شهری با نظام آماری و تشکیل شبکه ملی آمار ایجاد شد تا بر اساس اهداف و وظایف پیش‌بینی شده به آمار لازم دست یابیم. وی از مرکز آمار برای انجام سرشماری سال ۱۳۹۵ تقدیر و تشکر کرد.

امانی با اشاره به اینکه روند آمارگیری در کشور پیشرفت بسیار خوبی داشته است، افزود: روند آمارگیری کشور در روش و نحوه جمع‌آوری و ضریب نفوذ از پیشرفت خوبی برخوردار است به طوری که در سرشماری اخیر برای اولین بار از اینترنت استفاده شد که این روش در جهان خوش درخشیده است.

معاون شهردار تهران ادامه داد: در راستای آمارگیری از کلانشهرها نیز موفقیت‌های خوبی داشته‌ایم به طوری که تعامل بسیار خوبی بین استانداری‌ها، فرمانداری‌ها و مدیریت‌های شهری با مرکز آمار شکل گرفته است.

روش آمارگیری ثبتی مبنا

در ادامه این جلسه، رئیس مرکز آمار ایران ضمن تأکید بر تدوین برنامه ملی آمار از تشکیل کمیته آمارِ بخشی کلانشهرها ابراز رضایت کرده و از شهرداری‌های کلانشهرها به‌ویژه شهرداری تهران برای همکاری و هم‌افزایی در انجام سرشماری سال 95 در شهر تهران تقدیر کرد.

وی همچنین به مقایسه روش پر هزینه آمارگیری به شیوه سنتی با روش آمارگیری ثبتی مبنا پرداخت و گفت: در کشور ما هر نهادی شیوه‌ها و مقررات خاص خود را برای آمارگیری دارد و به همین دلیل باید برای آمارگیری به روش پرهزینه سرشماری روی آورد. بنابراین باید با همکاری سایر دستگاه‌ها به سمت آمار ثبتی مبنا پیش رویم.

ضرورت‌ تشکیل کمیته آمارِ بخشی

در ادامه این نشست بر وظایف کمیته آمارِ بخشی شهرداری‌های کلانشهرها پرداخته شد و حول محور نقش آن‌ها در نظام آماری کل کشور بحث و بررسی شد.

در این بخش علیرضا رضایی، مدیرکل دفتر صنعت، معدن و زیربنایی مرکز آمار ایران بر ضرورت‌های تشکیل این کمیته تأکید کرده و گفت: عدم جایگاه شهرداری‌ها در تولید آمار، عدم تولید بسیاری از آمارهای مهم و مورد نیاز مدیریت شهری، وجود پایگاه‌های داده و سامانه‌های اطلاعاتی غیراستاندارد و عدم مقایسه‌پذیری کامل بین کلانشهرها و نبود تعاریف استاندارد مفاهیم به صورت یکسان از جمله ضرورت‌های تشکیل کمیته آمارِ بخشی کلانشهرها است.

در ادامه گزارش مدیرکل دفتر صنعت، معدن و زیربنایی مرکز آمار ایران، وظایف کلی کمیته آمارِ بخشی، مواردی همچون بررسی روند گذشته و وضع موجود حوزه آماری کلانشهرها، تهیه و ارائه گزارشی درباره نیازهای آماری، برآورد عملیات و اعتبارات، تهیه برنامه عملیاتی، پیشنهاد احکام مورد نیاز و مشارکت در تدوین برنامه کارگروه‌ها و ... عنوان شد.

تاکید بر اهمیت نظام جامع آماری شهرداری تهران

علی‌اصغر قائمی، مدیرعامل سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری تهران و دبیر کمیته آمار و اطلاعات کلانشهرهای کشور ضمن اشاره به تدوین نظام جامع آماری در شهرداری تهران گفت: نظام جامع آماری شهرداری تهران نمونه‌ای از پیش رفتن به سوی نظام‌مندی و یکپارچگی حوزه آمار و اطلاعات شهری است. ادامه این مسیر احتیاج به رشد و بلوغ همه جانبه‌ای دارد که نمی‌توانیم به یک‌باره به آن دست یابیم و باید گام به گام در این مسیر پیش رفت.

سپس کاوه کیانی، مشاور مرکز آمار ایران مراحل تدوین نظام جامع شهرداری تهران را تشریح کرد و به مشکلات کنونی نظام آماری و چگونگی رفع آن پرداخت و مستندات آن را برای مدعوین شرح داد.

مدیرعامل سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری تهران در جمع بندی این نشست افزود: اصرار ما به تشکیل این جلسه تثبیت مسیر درستی است که در آن قرار گرفته‌ایم و همفکری برای آغاز و ترتیبات کاری که پیش رو داریم.

قائمی مطالعه انجام شده برای نظام جامع آماری شهرداری تهران را بسیار ارزشمند توصیف کرده و گفت: این مطالعات پس از نهایی شدن در اختیار سایر کلانشهرها قرار خواهد گرفت. همچنین موضوعی که باید در این کمیته به آن پرداخته شود جزیره‌ای عمل کردن در حوزه جمع‌آوری و ارائه داده‌ها در میان دستگاه‌های مختلف است.

در پایان، معاونان آمار و برنامه‌ریزی کلانشهرهای کشور به اظهار نظر درباره چگونگی برقراری ارتباط و همفکری بیشتر برای به سرانجام رساندن اهداف این کمیته به اظهار نظر پرداختند. مسائلی همچون برقراری جریان دو سویه اطلاعات میان شهرداری‌ها و نهادهای دولتی، دسترسی کلانشهرها به نتایج مورد نیاز سرشماری سال 95 و محدودیت‌های مرکز آمار ایران در این مسئله، عدم پوشش‌دهی نیازهای شهرداری‌ها در برداشت‌های اطلاعاتی مرکز آمار، اهمیت محرمانگی داده‌های دستگاه‌های مختلف و تطبیق اطلاعات GIS‌مبنای شهرداری‌ها با مرکز آمار و به‌روز بودن آن‌ها از جمله نکات مورد بررسی اولین نشست کمیته آمارِ بخشی کلانشهرهای کشور بود.

همچنین مقرر شد جلسه آتی کمیته آمارِ بخشی کلانشهرها به میزبانی شهرداری کلانشهر مشهد ظرف یک ماه آینده برگزار شود.

 

تعداد مشاهده: 334
1396/5/3 11:21:0
print