چهارشنبه 4 بهمن 1396
Wednesday, 24 January, 2018
برگزاری نشست يک روزه کميته آمار و اطلاعات کلانشهرهای کشور

 نشست یک روزه کمیته آمار و اطلاعات کلانشهرهای کشور در سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری تهران برگزار شد.
به گزارش روابط عمومی سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری تهران در این نشست‌ یک روزه علی‌اصغر قائمی، مدیرعامل سازمان، سهیل کوثری، معاون آمار، برنامه و بودجه، علی صادقی، رئیس اداره آمار سازمان و کارشناسان و مدیران برنامه‌ریزی و آمار شهرداری‌های تبریز، همدان، کرمانشاه، کرمان، رشت، زاهدان، ارومیه، شیراز، اراک، کرج، اصفهان و مشهد حضور داشته و درباره مصوبات اولین جلسه کمیته آمارِ بخشی کلانشهرها و سامانه جدید مدیریت آمار و اطلاعات بحث و بررسی صورت گرفت.
در ابتدای این جلسه علی‌اصغر قائمی، مدیرعامل سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری تهران ضمن اشاره به چگونگی شکل‌گیری کمیته آمارِ بخشی کلانشهرها گفت: یکی از موضوعات مهم در نشست ادواری کلانشهرها پررنگ‌تر کردن نقش کلانشهرها در نظام آماری کشور است که این مأموریت به شهرداری تهران واگذار شد. در پی این تصمیم‌گیری و پس از پیگیری‌های شهرداری تهران، کمیته آمارِ بخشی کلانشهرها شکل گرفت و کار خود را در ماه جاری آغاز کرده و مصوباتی نیز داشته است.
قائمی با تأکید بر اهمیت درک مشترک از مفاهیم و نیازهای آماری شهرداری‌ها افزود: وجود سیستم یکپارچه‌ای که به لحاظ اقلام استاندارد شده، با نیازهای متفاوت شهرداری‌ها مطابقت داشته و از نظر فنی و پشتیبانی هم مشکلی نداشته باشد از اهمیت بسزایی برخوردار است. در نشست ادواری کارگروه آمارِ کلانشهرها بر این مسئله تأکید شد و طی یک سال گذشته موفق به شناخت نیازها و طراحی و راه‌اندازی سامانه‌ای شدیم که پاسخگوی نیازهای متفاوت شهرداری‌ها باشد.
در ادامه این نشست علی صادقی با اشاره به اهمیت نرم‌افزارهای کارآمد در حوزه آمار و اطلاعات گفت: راه‌اندازی سامانه مدیریت آمار و اطلاعات شهرداری تهران از دی ماه سال گذشته آغاز و از ابتدای امسال به‌صورت پایلوت شروع به کار کرده و به دلیل اینکه پاسخگوی کامل نیازهای شهرداری است، سامانه قدیم را غیرفعال کردیم.
وی در ادامه به تعریف انواع داده‌های موجود در نظام‌های آماری، نقش کلیدی آن‌ها در سامانه و مقایسه ویژگی‌های آمارهای ثبتی و غیر ثبتی پرداخت. همچنین با ارائه اطلاعات کلی درباره این سامانه به نقشی که در جمع‌آوری آمارهای غیر ثبتی، ضمن حفظ استقلال به‌صورت هماهنگ و با اقلام استاندارد در شهرداری‌ها با کمترین تغییرات در پیاده‌سازی خواهد داشت تأکید نمود.
سپس عملکرد سامانه‌های قدیم و جدید مدیریت آمار و اطلاعات مقایسه و مزیت‌های سامانه جدید شامل کاربری آسان، سرعت‌بالای سامانه، امکان تنفیذ نقش‌ها، امکان مدیریت چند لایه طرح‌ها، مدیریت غیرمتمرکز و توزیع‌شده، جمع‌آوری داده‌های مکانی غیر ثبتی، کارتابل مدیریتی آسان، امکان سفارشی‌سازی سریع و...با حداقل هزینه و حداکثر بهره‌وری بررسی شد.
در پایان‌بخش اول کارگروه به تشریح توانمندی‌های سامانه جدید آمار و اطلاعات پرداخته شد. همچنین ضمن پاسخگویی به مشکلات و سؤالات حاضرین در ارتباط با سامانه درباره یکسان‌سازی قلم مشترک در کلانشهرها و ایجاد یک بانک قلم، ضریب نفوذ این سامانه در مناطق شهرداری تهران و اهمیت مکان‌مبنا بودن داده‌های آماری مطالبی عنوان شد.
در بخش دوم این نشست یک‌روزه مشاور اقتصادی سازمان نحوه تهیه نرم‌افزار توسط کلانشهرها را تشریح نمود و پرسش و پاسخی میان حضار درباره میزان هزینه و نحوه پشتیبانی از نرم‌افزار شکل گرفت.
همچنین سهیل کوثری، معاون آمار، برنامه و بودجه سازمان  به اهمیت و ضرورت ثبت صحیح اطلاعات غیرثبتی و لزوم فرهنگ‌ سازمانی در این خصوص تأکید نمود.
در پایان با موافقت همۀ حاضران، با توجه به نقش این سامانه و توانمندی در ایجاد بانک اقلام آماری کلانشهرهای کشور و تسهیل تبادلات اطلاعاتی میا ن کلانشهرهای کشور، مقرر شد ارائه و نصب و استفاده این سامانه در کلانشهرهای کشور در جلسه آتی کمیته آمار بخشی و کارگروه آمار و اطلاعات کلانشهرها که در مشهد برگزار خواهد شد مطرح و مصوب شده و به‌منظور ایجاد تسهیلات مقتضی به کلانشهرها ابلاغ گردد.
تعداد مشاهده: 316
1396/5/18 13:52:0
print