شنبه 25 آذر 1396
Saturday, 16 December, 2017
شهردار تهران در مراسم رونمایی از پروژه‌های فناوری اطلاعات:
سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات در این 12 سال بیشترین نقش را در مدیریت شهری داشته‌است

 محمدباقر قالیباف با حضور در سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری تهران ضمن رونمایی از سامانه صدور پروانه‌های شهرسازی، نقشه 1/1000 و کتاب تهران از بالا از مدیرعامل، اعضای هیئت مدیره و تک‌تک کارکنان این سازمان صمیمانه قدردانی کرد.

شهردار تهران در ابتدا گفت: به تمامی کارکنان سازمان، اساتید دانشگاه و نیروهای جوان و خلاقی که به هر شکل سهمی در حرکت بزرگ و عظیم حوزه هوشمندسازی شهر داشتند خدا قوت می‌گویم.

قالیباف در ادامه افزود: سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات بیشترین کمک را در این 12 سال در ساخت تهران جدید به من و تیم مدیریت شهرداری تهران کرده است. حتماً از بعد سختی، حجم و محیط کاری در پروژه‌های عمرانی همکاران من به صورتی طاقت‌فرسا زحمت کشیده‌اند اما آنچه که مدیریت دهه 70 میلادی را تبدیل به مدیریت نسل چهارمی قرن بیست و یکمی کرده است شما بودید.

وی با اشاره به سال‌های اولیه شروع کار سازمان به شیوه جدید و مقاومت‌های صورت گرفته گفت: یک روش کاری عادت شده بود و ترک عادت بسیار سخت بود. در نیروی انتظامی در عرض 14 ماه این مقاومت‌ها از بین رفت اما در شهرداری تهران نزدیک به 84 ماه طول کشید تا بر آن‌ها فائق شویم. باز هم خدا قوت می‌گویم به شما. کارهایی که شما در این چند سال کردید برای همیشه در تهران ماندگار می‌ماند.

مدیریت یکپارچه به صورت زیرساختی

قالیباف در ادامه افزود: من امیدی به این ندارم که مدیریت یکپارچه شهری از طریق ساختار اداری و قوانین و مقررات اتفاق بیفتد. اما شما توانستید مدیریت یکپارچه شهری را در حوزه موضوعات شهرداری تهران و برخی دستگاه‌ها به صورت زیرساختی و از پایین به بالا ایجاد نمایید. شما زودتر به این هدف می‌رسید تا سیستم قوانین و مقررات و ساختارهای اداری. بنابراین اگر بگویم کار شما در این 12 سال بیشترین نقش را در مدیریت شهری داشته است اغراق نکرده‌ام.

وی با اشاره به نقش پررنگ بانوان و جوانان در این سازمان گفت: به نسبت سازمان‌ها و نهادهای دیگر در این سازمان خانم‌ها و جوانان بیشتری دیده می‌شود و این نشان دهنده این است که واقعاً به سمت مدیریت نسل چهارمی در حرکتیم.

ICTراه رسیدن به عدالت اجتماعی

شهردار تهران، راه رسیدن به عدالت اجتماعی، سلامت، رفع آلودگی هوا، حل معضل ترافیک، جلوگیری از اتلاف وقت، چابک‌سازی و کوچک‌سازی را استفاده از فناوری اطلاعات و ارتباطات دانست و گفت: ارائه سرویس به صورت 24‌ساعته در کلانشهرهای امروز اهمیت بسیاری دارد. درباره کوچک‌سازی هم باید بگویم اگر شهرداری تهران همچنان این کار را انجام نداده به معنای این نیست که نتوانسته یا امکاناتش را نداشته است. بلکه من حق می‌دهم به کارمند که امنیت شغلی‌اش به اینجا وابسته است و این مسئله را باید به صورت ریشه‌ای در نظام استخدامی کشور حل کرد.

محمدباقر قالیباف شهرداری تهران را در حوزه هوشمندسازی نسبت به سایر دستگاه‌های دولتی و نهادهای عمومی در تراز اول توصیف کرد و گفت: شهرداری تهران همچنان تا رسیدن به نقطه مطلوب فاصله دارد اما باید سعی کنیم در این راه سایر سازمان‌ها را هم با خود همسو کنیم.

رتبه 27 جهان در صدور پروانه

وی افزود: ما فقط در بخش صدور پروانه رتبه 165 جهان را داشتیم و الان در سال 2017 در رتبه 27 قرار داریم. اگر فضای کسب و کار را به جوانان بسپاریم تا در حوزه ICT فعالیت کنند طی یک دهه می‌توانیم پیشرفت فوق‌العاده‌ای در همه زمینه‌ها شاهد باشیم.

قالیباف در پایان بر ضرورت تغییر نگرش در مدیریت شهری و فرهنگ‌سازی در حوزه فناوری اطلاعات تأکید کرد گفت: از همین مسیر باید برای یکپارچه‌سازی مدیریت شهر گام برداشت. داشتن هدف‌گذاری و ارتباط و تعامل در این راه اهمیت دارد. تبادل اطلاعات میان دستگاه‌ها یعنی خدمت به خلق خدا.

مسیر رو به رشد فناوری اطلاعات

قائمی مدیرعامل سازمان مسیر حرکت در حوزه فناوری اطلاعات در 12 سال گذشته را رو به رشد توصیف کرده و گفت: اولین سیستمی که به صورت فراگیر و بر اساس معماری نوین راه‌اندازی کردیم سامانه ارتباط مردمی شهرداری تهران 137 بود و تا کنون تمام سعی ما پیشرفت در همان مسیر بوده است.

وی در ادامه با اشاره به مفهوم بلوغ سازمانی، شهرداری تهران را در حوزه تهیه و بهره برداری در قیاس با سایر سازمان‌ها و نهادهای دولتی پیشرفته و رو به رشد دانست و گفت: سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری تهران در این سال‌ها در پی دستیابی به استانداردهای ITIL در فرایند ارائه سرویس‌ها بوده است. در واقع شهرداری تهران به درک این مسئله رسیده است که فناوری اطلاعات را نه فقط به عنوان ابزار بلکه به عنوان یک فرایند در کنار منابع انسانی ببیند. امروزه صرف اهمیت قائل شدن برای تکنولوژی کارساز نبوده و توجه به نهادهای حاکمیتی و انسان محوری و شکل‌گیری مفاهیمی مثل شهر خلاق از پس آن اهمیت دارد.

فرایند دامنه‌دار رسیدن به شهر هوشمند

قائمی دستیابی به مفهوم شهر هوشمند را نه یک پروژه بلکه فرایندی دامنه‌دار، گسترده و همیشگی توصیف کرد و با تشریح مأموریت‌ها سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات، این مأموریت‌ها را در سه حوزه کاری زیرساخت (Infrastructure)، درون‌سازمانی (Back Office)، شهر و شهروندان (Front Office) تقسیم بندی کرده و گفت: از تقابل مأموریت‌های شش‌گانه شهرداری تهران و این سه حوزه با هم انبوهی از پروژه‌ها شکل می‌گیرد که مهم‌ترین مسئله متصل بودن آن‌ها با یکدیگر است.

مدیرعامل سازمان با اشاره به اینکه حدود 170 محصول در ارتباط با سیستم شهرسازی تولید شده است گفت: امروز دو محصول کلیدی در ارتباط با شهرسازی رونمایی شده و شروع به کار می‌کنند. سامانه صدور پروانه‌های شهرسازی که باعث دو مرحله‌ای شدن صدور پروانه و تغییر فرایند می‌شود و نقشه 1/1000 به عنوان نقشه پایه شهرداری تهران که لایه‌های اطلاعاتی مختلفی دارد. همچنین طی انجام پروازهای که بر فراز شهر تهران برای به‌روزرسانی نقشه شهر تهران شد عکس‌هایی از زیبایی‌های تهران گرفته شد که در قالب کتاب «تهران از بالا» عرضه می‌شود.

در ادامه مرضیه انعامی، رئیس اداره تولید داده‌های سازمان با توضیح روند تهیه نقشه 1/1000 لایه‌های اطلاعاتی آن و کاربردهایش را تشریح کرد.

کوتاه شدن مراحل و زمان صدور پروانه

پشمچی‌زاده، معاون شهرسازی و معماری شهرداری تهران ضمن تشکر از سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات، آنچه امروز به نتیجه رسیده را جزئی از حلقه‌های تکمیلی زنجیره‌ای دانست که طی سال‌ها اتفاق افتاده است و گفت: استفاده از توان ICT نظارت‌پذیری سرویس‌ها را بیشتر کرده و شرایط را برای ارائه خدمات مطلوب‌تر فراهم کرده است. اینکه به کمک اطلاعات مکانی ارتباط میان سیستم‌های مختلف را در شهرداری تهران یکپارچه کردیم گام بسیار بزرگی است. دستاورد این همکاری‌ها در کوتاه شدن مراحل و زمان صدور پروانه مشخص است.

آرشیو الکترونیک 260میلیون برگ پرونده

وی با اشاره به آرشیو الکترونیک 260 میلیون برگ پرونده شهرسازی در تهران و اهمیت این پروژه گفت: اینکه ما هر ساله حدود 80هزار پروانه واحد مسکونی ارائه کرده‌ایم مرهون امکاناتی است که در سامانه شهرسازی تهران موجود است. اتکای ما به نقشه 1000/1 و تطبیق آن با طرح تفصیلی کمک بزرگی در ارائه پروانه است. ما تا کنون بیش از 10هزار طرح اجرایی تولید کرده‌ایم که حالا با اتکا به این نقشه می‌توان این طرح‌های اجرایی را اصلاح کرد.

وی با ابراز رضایت از همکاری با سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات، اصلاح نحوه صدور پروانه را یکی از اولین توصیه‌های شهرداری تهران دانست و سیستمی شدن این کار را مانع تأثیر دخالت‌های انسانی و رفع مغایرت‌ها و مشکلات دانست.

در این مراسم با حضور محمدباقر قالیباف شهردار تهران، علی‌اصغر قائمی، مدیرعامل سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات، پشمچی‌زاده، معاون شهرسازی و معماری شهرداری تهران، مهندس تندگویان و مهندس سالاری از کتاب «تهران از بالا» رونمایی شد.تعداد مشاهده: 537
1396/5/22 15:39:0
print