چهارشنبه 4 بهمن 1396
Wednesday, 24 January, 2018
رویارویی با زیبایی‌های تهران از بلندای آسمان

 شهردار تهران با حضور در سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری تهران ضمن رونمایی از سامانه صدور پروانه‌های شهرسازی، نقشه 1/1000 و کتاب تهران از بالا از مدیرعامل، اعضای هیئت مدیره و تک‌تک کارکنان این سازمان صمیمانه قدردانی کرد.

به گزارش روابط عمومی سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری تهران در این دیدار قائمی مدیرعامل سازمان مسیر حرکت در حوزه فناوری اطلاعات در 12 سال گذشته را رو به رشد توصیف کرده و گفت: اولین سیستمی که به صورت فراگیر و بر اساس معماری نوین راه‌اندازی کردیم سامانه ارتباط مردمی شهرداری تهران 137 بود و تا کنون تمام سعی ما پیشرفت در همان مسیر بوده است.

وی در ادامه با اشاره به مفهوم بلوغ سازمانی، شهرداری تهران را در حوزه تهیه و بهره برداری در قیاس با سایر سازمان‌ها و نهادهای دولتی پیشرفته و رو به رشد دانست و گفت: سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری تهران در این سال‌ها در پی دستیابی به استانداردهای ITIL در فرایند ارائه سرویس‌ها بوده است. در واقع شهرداری تهران به درک این مسئله رسیده است که فناوری اطلاعات را نه فقط به عنوان ابزار بلکه به عنوان یک فرایند در کنار منابع انسانی ببیند. امروزه صرف اهمیت قائل شدن برای تکنولوژی کارساز نبوده و توجه به نهادهای حاکمیتی و انسان محوری و شکل‌گیری مفاهیمی مثل شهر خلاق از پس آن اهمیت دارد.

قائمی دستیابی به مفهوم شهر هوشمند را نه یک پروژه بلکه فرایندی دامنه‌دار، گسترده و همیشگی توصیف کرد و با تشریح مأموریت‌ها سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات، این مأموریت‌ها را در سه حوزه کاری زیرساخت (Infrastructure)، درون‌سازمانی (Back Office)، شهر و شهروندان (Front Office) تقسیم بندی کرده و گفت: از تقابل مأموریت‌های شش‌گانه شهرداری تهران و این سه حوزه با هم انبوهی از پروژه‌ها شکل می‌گیرد که مهم‌ترین مسئله متصل بودن آن‌ها با یکدیگر است.

مدیرعامل سازمان با اشاره به اینکه حدود 170 محصول در ارتباط با سیستم شهرسازی تولید شده است گفت: امروز دو محصول کلیدی در ارتباط با شهرسازی رونمایی شده و شروع به کار می‌کنند. سامانه صدور پروانه‌های شهرسازی که باعث دو مرحله‌ای شدن صدور پروانه و تغییر فرایند می‌شود و نقشه 1/1000 به عنوان نقشه پایه شهرداری تهران که لایه‌های اطلاعاتی مختلفی دارد. همچنین طی انجام پروازهای که بر فراز شهر تهران برای به‌روزرسانی نقشه شهر تهران شد عکس‌هایی از زیبایی‌های تهران گرفته شد که در قالب کتاب «تهران از بالا» عرضه می‌شود.

نگاهی به کتاب تهران از بالا

پرداختن به گردشگری تهران به نحوی که این شهر را تبدیل به مقصدی برای گردشگران داخلی و خارجی نماید، نیاز به نگاهی تازه بر ابعاد متنوع و زیبایی‌های کمتر دیده شده تهران دارد. معرفی جاذبه‌های گردشگری این شهر، بخشی از برنامه‌ریزی‌های کلانِ شهرداری تهران در این حوزه است که در چند سال اخیر با حمایت‌ها و تأکید دکتر محمدباقر قالیباف ـ شهردار تهران ـ رو به آینده‌ای روشن داشته و گام به گام در حال رشد و گسترش است.

کتاب «تهران از بالا» شامل مجموعه‌ای از عکس‌های هوایی برداشت شده در چند سال اخیر از پایتخت ایران است که توسط سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری تهران تهیه شده است. این مجموعه در واقع حاصل چندین پرواز بر فراز شهر تهران برای تهیه تصاویر هوایی و به‌روزرسانی نقشه شهر تهران است. در کنار این مأموریت، رویارویی با زیبایی‌های تهران از بلندای آسمان و برخورد با عظمت، شکوه، پویایی و تنوع بصری شهر، موجب جمع‌آوری این تصاویر شد، تا شما بیننده این مجموعه را نیز در این پروازهای لذت بخش با خود همراه کنیم.

این مجموعه تصاویر با نگاهی متفاوت و در نوع خود بی‌نظیر به جنبه‌های گوناگون کلانشهر تهران از بالا نگریسته است. نکته‌ای که کمتر درباره تهران به آن توجه شده وجود فضاهای سبز و پوشش گیاهی این شهر است. موضوعی که در عکس‌های متعددی از این مجموعه بر آن تأکید شده و با انتخاب بوستان‌ها، باغ‌ها، فضاهای سبز و زمین‌های کشاورزی حاشیة شهر و جاذبه‌های طبیعی همچون سد لتیان و لواسانات هم بر رنگ‌آمیزی و تنوع بصری کتاب افزوده شده و هم زیبایی‌های طبیعی تهران به رخ کشیده شده است.

مناظر طبیعی در کنار ویژگی‌های مدرن شهری

در کنار توجه به مناظر طبیعی تهران، توجه به ویژگی‌های مدرن شهری به این مجموعه جامعیت خاصی بخشیده است. عکس‌هایی از بافت شهری پویا، برج‌های سر به فلک کشیده، سازه‌های عظیم شهری، پل‌ها، بزرگراه‌ها و شهرِ در جنب و جوش، به خوبی روی دیگری از تهران را از فراز این شهر به نمایش می‌گذارد.

توجه به مهم‌ترین بناهای شهر تهران یا همان «پرسنگ‌های شهری» از دیگر ویژگی‌های کتاب «تهران از بالا» است. شهرها را معمولاً با پرسنگ‌های شهری می‌شناسند. پرسنگ‌ها حامل خاطره جمعی، اسطوره، معنا و چیزی بیش از مشتی سنگ یا ساختمان هستند. غالب این پرسنگ‌ها نمادین و حامل هویت‌اند. برای مثال بنای میدان آزادی یکی از نمادهای شاخص شهر تهران و از مهم‌ترین پرسنگ‌های این شهر و پر از خاطره از دوران شکوهمند انقلاب اسلامی و ده‌ها واقعة مهم تاریخی دیگر این شهر است.

حفظ جامعیت

تلاش تهیه‌کنندگان این کتاب برای حفظ جامعیت این مجموعه از آنجا به چشم می‌آید که جنبه‌های عام و گوناگون در کنار ویژگی‌های منحصر به فرد تهران که آن را از شهرهای دیگر دنیا متمایز می‌کند قرار گرفته است. از این رو مجموعه حاضر، تصاویر اماکن مذهبی، فرهنگی، تاریخی، توریستی و تفریحی، استادیوم‌های ورزشی، ساختمان‌های تجاری، مسکونی، اماکن کارگاهی و صنعتی و ویژگی‌های طبیعی چهارگوشه کلانشهر تهران را در بر می‌گیرد.

آمار حضور گردشگران داخلی و خارجی در سال‌های اخیر، نشان می‌دهد که با حمایت شهردار تهران، طرح‌ها و برنامه‌های توسعه گردشگری، منجر به تغییر نگاه گردشگران به شهر تهران شده است. این نگاه می‌تواند تهران را به عنوان شهری مناسب برای گشت و گذار و بهره‌مندی از زیبایی‌های طبیعی، تاریخی، تجاری و مذهبی آن مطرح نماید.

بدان امید که با توسعة صنعت گردشگری در شهر تهران، جایگاه این شهر در میان شهرهای جهانی بیش از پیش ارتقاء یافته و کتاب حاضر قدمی به‌سوی تحقق این هدف باشد.تعداد مشاهده: 434
1396/5/22 16:7:0
print