شنبه 25 آذر 1396
Saturday, 16 December, 2017
افتتاح نمایشگاه دائمی نقشه با حضور شهردار تهران

محمدعلی نجفی، شهردار تهران در روز پانزدهم شهریور نمایشگاه دائمی نقشه را افتتاح و از گنجینه این مجموعه به عنوان مهم‌ترین مرکز حفظ تاریخچة شهر تهران بازدید کرد.

این مراسم با حضورسید محمد بطحایی، وزیر آموزش و پروزش، نصرالله جهانگرد، معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، کیانوش کیانی، جواد صفی‌نژاد، غلامرضا سحاب از اساتید و پژوهشگران برجسته نقشه‌برداری و جغرافیای کشور و همچنین علی‌اصغر قائمی، مدیرعامل سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری تهران و معاونان این سازمان، پژوهشگران، اساتید دانشگاه، دانشجویان و اصحاب رسانه برگزار و بر ضرورت وجود این موزه و نمایشگاه دائمی نقشه برای حفظ هویت و تاریخ شهر تهران در حوزه نقشه و اطلاعات مکانی تاکید شد.

شهردار تهران ضمن تقدیر از اقدامات مدیریت قبلی پایتخت در راستای احیای نمایشگاه دائمی نقشه گفت: اگر بخواهیم برای آینده تهران چشم‌انداز مطلوبی را تعیین کنیم طبیعی است که نیازمند آگاهی دقیق از گذشته تهران هستیم. در مدیریت جدید هم همین خط پیگیری می شود و امیدواریم حداکثر استفاده علمی و آموزشی از این نمایشگاه به عمل آید.

 

نمایشگاه دائمی نقشه پایگاه مطلوبی برای برنامه‌ریزی‌های آینده شهر

شهردار تهران افزود: به طور حتم بدون آشنایی با گذشته و آنچه که در تهران، کشور و جهان به وقوع پیوسته نمی‌توان تصمیم درستی گرفت.

وی با بیان اینکه نمایشگاه دائمی نقشه می‌تواند به ما برای آینده کمک کند، گفت: این نمایشگاه از آنجا که سیر تکامل تهران و ارتباط تاریخ و جغرافیا و سیاست و جغرافیا را به ما می آموزد، پایگاه بسیار خوبی برای برنامه‌ریزی های آینده شهر است.

نجفی تاکید کرد: فکر می‌کنم تحلیل نقشه‌های تهران در سیر تحول نقشه‌ها می‌تواند به ما بیاموزد که چگونه تصمیمات قبل بر زندگی امروز ما تاثیر می‌گذارد به طوری که دامنه هر تصمیم می‌تواند تا ده‌‌ها و صدها سال بر زندگی افراد تاثیرگذار باشد.

شهردار تهران ادامه داد: نمایشگاه دائمی نقشه پیوند بین گذشته، حال و آینده کشورمان و شهر تهران است. آنچه از بررسی این نقشه‌ها می‌توان یافت ضرورت تداوم اقدامات درست و تغییر بسیاری از رویکردهاست.

 

در گذشته اقدامات بسیار خوبی در شهر تهران انجام شده است

وی با بیان اینکه در گذشته اقدامات بسیار خوبی در شهر تهران انجام شده است، اظهارکرد: این گذشته می تواند یک بازه زمانی صدساله، 38ساله و حتی 12ساله باشد. به هرحال اگر در هر بازه زمانی مسائل و جغرافیای تهران را مورد توجه قرار دهیم، مجموعه‌ای خدمات موثر در آن بازه انجام شده است.

تبدیل تهران به شهری انسان‌گرایانه و انسان مدارانه

شهردار تهران با تاکید بر اینکه امروز تهران نیاز به تغییر و تحول دارد، تصریح کرد: هر شهری از دو بعد جسمی و روانی برخوردار است. امروز در تهران جسم و روان رنجور است و این البته بدان معنا نیست که از خدمات گذشتگان غفلت کنیم و یا در مورد آنها بی‌انصافی به خرج دهیم، اما آنچه قطعی است این است که تهران نیاز به تحولات گسترده دارد تا به یک شهر مناسبتر برای یک زندگی انسان‌گرایانه و انسان مدارانه تبدیل شود.

نجفی افزود: باید ضرورت تغییر را در بسیاری از برنامه‌ها و روش ها بپذیریم و این تغییرات را به تدریج وارد جسم و روان شهر کنیم. به هرحال ایجاد مراکزی از این نوع که شهرداری از گذشته بدان اهتمام داشته و در آینده نیز این اهتمام بیشتر می‌شود، نیاز امروز و فردای شهروندان است.

وی با اشاره به کارکرد فضاهای فرهنگی همچون نمایشگاه دائمی نقشه عنوان کرد: چنین مکان‌هایی برای غنی‌سازی اوقات فراغت جوانان مناسب‌اند و فرصت مناسبی را در اختیار مسئولان و مدیران تعلیم و تربیت قرار می‌دهد. بر این اساس این اماکن باید از لحاظ آموزشی و پژوهشی مورد توجه باشند.

 

اهمیت نقشه‌های جغرافیایی در امنیت ملی

شهردار تهران با یادآوری اینکه نقشه جغرافیایی بر امنیت ملی تاثیرگذار است، بیان کرد: روشن است که مراکز علمی و فرهنگی از این دست ما را به مجموعه اهداف اجتماعی وفرهنگی نزدیک می‌کند.

نجفی با خطاب قراردادن وزیر آموزش و پرورش و تقدیر از وی به دلیل حضور در این مراسم گفت: به هرحال این محیط تعلق به دانش‌آموزان و نسل‌های آینده ما دارد. امیدوارم در طول سال تحصیلی دانش‌آموزان مدارس به این مکان بیایند تا دریابند که گذشتگان ما برای تهیه ساده‌ترین نقشه‌ها چقدر مرارت کشیده‌اند.

شهردار تهران در پایان خاطرنشان کرد: وجود اماکنی همچون نمایشگاه دائمی نقشه کمک می‌کند تا براساس یک چارچوب فرهنگی و علمی با آنچه گذشتگان انجام داده‌اند، آشنا شویم و بدانیم با وجود ابزار و ادوات تکنولوژی چه مسولیت‌هایی برعهده ماست.

 

اهمیت حفظ تاریخ و اسناد شهر

در این مراسم، مدیرعامل سازمان ضمن اشاره به تاریخچه موزه نقشه تهران، حفظ تاریخ و اسناد شهر را یکی از وظایف مهم شهرداری‌ها دانست و گفت: این مجموعه از سال 74 تاسیس شده اما از سال 90 به طور جدی کار علمی و تغییر روش‌ها در آن آغاز شد. کار تخصصی بررسی صحت اصالت اطلاعات و نقشه‌ها  بسیار با اهمیت و زمان‌بر بود.

قائمی در ادامه استفاده از مخزن گنجینه را بنا به مناسبت‌ها و به مرور زمان دانست و گفت: مطابق دسته‌بندی‌های انجام گرفته در این مجموعه بیش از 3هزار شیت نقشه و اسناد تاریخی و  بیش از 70 شیت نقشه مربوط به تهران، 58 شیت نقشه ایران، 33 شیت نقشه جهان‌نما، قاره‌ای و نقشه‌های مربوط به خلیج فارس موجود است. مرمت و احیای اسناد و نقشه‌ها، ایجاد فضای مناسب و ساخت مخزن موزه ضمن رعایت استانداردهای معمول با هدف نگه‌داری نقشه‌ها، اسناد و کتب مرمت شده و تهیه آرشیو دیجیتال و گیگاپیکسلی از کلیه داده‌های موزه از مراحل انجام شده برای افتتاح موزه بوده است. تجهیزات قدیمی نقشه‌برداری موجود در این مجموعه نیز بسیار با ارزش بوده و بیش از 100 عدد می‌باشد.

 

زمینه‌سازی برای انجام تحقیقات زیرساختی

وی در ادامه وجود این مجموعه را زمینه‌ساز تحقیقات نخبگان به منظور انجام تحقیقات زیرساختی در بخش‌های مختلف مدیریتی دانست و گفت: یکی دیگر از مأموریت‌های این مجموعه می‌تواند تقویت دانش و نهادینه‌سازی فرهنگ نقشه‌خوانی و آشنایی با شهر در بین اقشار مختلف به ویژه محققان باشد.

قائمی در پایان اظهار امیدواری کرد راه‌اندازی این مجموعه و حضورنخبگان و صاحب‌نظران این حوزه با جمع‌آوری سایر اسناد قدیمی شهر تهران و نمایش آن به علاقه‌مندان، قدمی مؤثر در راستای بیان هویت تهران باشد.

در ادامه دکتر کیانی و دکتر سحاب به ترتیب درباره تاریخچه نقشه در ایران، سابقه نقشه های تاریخی تهران و اهمیت نقشه و نقشه برداری برای ارتباطات جهانی سخنرانی کردند.

 

تاریخچه تاسیس نمایشگاه دائمی نقشه

نمایشگاه دائمی نقشة تهران در دو طبقه با زیر‌بنایی در حدود 800 متر مربع در سال 1374 با حضور افراد صاحب نام در این حوزه و تحت مدیریت شرکت اطلاعات جغرافیایی شهر تهران(TGIC) احداث شده است. وجود نقشه‌های منحصر به فرد از جمله نقشة دارالخلافه ناصری تهیه شده توسط عبدالغفار نجم‌الدوله و نقشه‌های ثبتی شهر تهران این مجموعه را در نوع خود بی‌نظیر نموده است.

بعد از ادغام مجموعة مرکز اطلاعات جغرافیایی شهر تهران با سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری تهران در سال 1387 این سازمان به عنوان متولی اصلی احیای این مجموعه شروع به انجام مطالعات و بررسی ابعاد گوناگون این گنجینه بی‌نظیر کرد. در اولین قدم در سال1390 اقدام به تشکیل کمیتة مشورتی با حضور افراد صاحب نظر و پیشکسوتی همچون مرحوم دکتر گنجی، دکتر کیانی، مهندس سحاب و مهندس تهرانی به منظور شناسایی و دسته‌بندی نقشه‌ها از نظر محتوا و میزان اهمیت شد.

اکنون این مجموعه به عنوان مهم‌ترین مرکز حفظ تاریخچة شهر تهران و نگه‌داری آن با اصول علمی و فنی و همچنین مرکز تبادل اطلاعات و تجارب علمی با مراکز فرهنگی داخلی و خارجی است.
تعداد مشاهده: 454
1396/6/15 17:4:0
print