چهارشنبه 4 بهمن 1396
Wednesday, 24 January, 2018
حضور معاونان شهردار در رصدخانه شهری تهران

معاون منابع انسانی و معاون برنامه‌ریزی، توسعه شهری و امور شورا و هیئت همراه با حضور در رصدخانه شهری تهران با این مکان و امکانات و قابلیت‌های آن آشنا شدند.
به گزارش روابط عمومی سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری تهران در این نشست که با حضور ابراهیم شیخ، معاون توسعه منابع انسانی و حجت‌اله میرزایی، معاون برنامه‌ریزی، توسعه شهری و امور شورا، امین عارف‌نیا، رئیس مرکز ارتباطات و امور بین‌الملل شهرداری تهران، علی‌اصغر قائمی، مدیرعامل سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری تهران و معاونان و کارشناسان سازمان و رصدخانه برگزار شد در ابتدا ضمن خوشامدگویی، توضیح مختصری درباره کارکرد رصدخانه به‌عنوان فضای تصمیم‌سازی بهینه و ارائه گزارش‌های تحلیلی ارائه شد.
قائمی با تشریح مفهوم رصدخانه‌های شهری در دنیا گفت: در رصدخانه به ماهیت شهری تهران و مسائل کلان، استراتژیک و راهبردی شهر پرداخته می‌شود.
مدیرعامل سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری تهران سپس مختصری از تاریخچه تأسیس رصدخانه‌های شهری در شهرهای مختلف دنیا را تشریح کرده و یکی از مهم‌ترین ویژگی رصدخانه شهری را بصری‌سازی داده‌ها و اطلاعات عنوان کرد و این ویژگی را در ایجاد فهم مشترک و انتقال سریع اطلاعات بسیار مؤثر دانست.
قائمی با اشاره به شکل‌گیری کارگروه‌های مختلفی مثل کارگروه‌های اجتماعی، فرهنگی و شهرسازی، یکی از اقدامات مفیدی که از زمان تأسیس رصدخانه تا کنون انجام شده را امضای تفاهم‌نامه‌هایی عنوان کرد که با نهادهایی چون شرکت پست، آب و فاضلاب و برق و... در راستای تبادل اطلاعات و همکاری‌های مشترک منعقد شده است.
در ادامه این نشست، حسن علیشیری ضمن تشریح رویکردهای عمومی، تخصصی، مسئله‌یابی و آینده‌پژوهی در رصدخانه شهری تهران، توضیحاتی درباره ماکت شهر تهران ارائه داد و به تشریح نمونه گزارش‌های تهیه شده بر روی این ماکت پرداخت.
وی تاریخچه شهر تهران و توسعه کالبدی آن را از سال 1270 تا کنون، گزارش جمعیتی شهر و درصد رشد جمعیت به تفکیک مناطق را بر روی این ماکت نشان داد.
سپس راما قلمبر دزفولی، کارشناس اطلاعات شهری و شهرسازی سازمان، با معرفی سامانه گزارشات تحلیلی، نمونه‌هایی از انواع آمار و گزارش‌های موجود در این سامانه در حوزه محیط زیست، کیفیت زندگی و جمعیت را تشریح کرده و به اطلاعات مربوط به مؤلفه‌هایی همچون کیفیت آب، وضعیت خاک، تنوع زیستی، سوانح، تراکم جمعیت و فضاهای سبز و ... پرداخت و پاسخگوی سؤالات حضار بود.
در ادامه مهدی محبوبی با معرفی سیستم جامع اطلاعات مکانی از این سیستم با عنوان بانک اطلاعات مکانی شهرداری تهران یاد کرد که از جمله وظایف آن تجمیع کلیه داده‌های مکانی در سطح شهر تهران بر پایه طرح تفصیلی است.
عبدالرضا زرسازی، رئیس دایره توسعه و اجرای سازمان نیز در ادامه به معرفی سامانه جامع ثبت مکانیزه تخلفات راهنمایی و رانندگی پرداخت. وی به این نکته اشاره کرد که روزانه 5میلیون رکورد از سوی دوربین‌های پلاک خوان جمع‌آوری و پس از بررسی به پلیس راهور ارسال می‌شود. سال گذشته در حدود 37 میلیون رکورد اطلاعاتی برای پلیس ارسال و مورد استفاده قرار گرفت.
در انتهای این جلسه ضمن تقدیر از تلاش سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری تهران در تأسیس رصدخانه شهری، سؤالات مختلفی درباره چگونگی تحلیل داده‌های انبوه رصدخانه شهری و همچنین کم و کیف کارکرد و ارتباط آن با سایر بخش‌های شهرداری و نهادهای خدماتی دیگر مطرح شد.

تعداد مشاهده: 441
1396/7/10 12:20:0
print