چهارشنبه 4 بهمن 1396
Wednesday, 24 January, 2018
مراسم تکریم علی‌اصغر قائمی و معارفه محمد فرجود

مراسم تکریم علی‌اصغر قائمی و معارفه محمد فرجود به عنوان سرپرست سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری تهران در روز چهاردهم آبان ماه 96 در این سازمان برگزار شد.
در این مراسم که با حضور نصرالله جهانگرد، معاون وزیر ارتباطات، حجت‌اله میرزایی، معاون برنامه‌ریزی، توسعه شهری و امور شورا و مدیران و کارکنان این سازمان و همچنین میهمانانی از وزارت ارتباطات، وزارت کشور، نیروی انتظامی، معاونت فناوری ریاست جمهوری و اپراتورهای تلفن همراه کشور برگزار شد محمد فرجود با حکم شهردار تهران به عنوان سرپرست این سازمان معرفی شد و از خدمات قائمی طی 12 سال گذشته تقدیر به عمل آمد.

اهمیت سرمایه اعتماد مردم
در ابتدا علی‌اصغر قائمی ضمن قدردانی از همیاری کارکنان سازمان، دستاوردهای این سال‌ها را مدیون این همکاری‌ها دانست و گفت: جمله‌ای که شهردار سابق تهران حدود سه ماه پیش درباره این سازمان ابراز داشتند برای ما کفایت می‌کند. این جمله که «سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری تهران در این 12 سال بیشترین کمک را به مدیریت شهری کرده است.» امیدواریم این مسیر با قدرت ادامه داشته باشد. مدیریت طولانی مدت برای من و امثال من نباید مایه تفاخر باشد چراکه همیشه دست بالای دست بسیار است و امیدوارم انتخاب آقای فرجود مصداق این مثل باشد.
قائمی با اشاره به اینکه سازمان طبق سند چشم‌انداز تبدیل به بازوی توانمندی در راستای اهداف مدیریت شهری شده گفت: تجربه و دانشی که امروز به دست آورده‌ایم حاصل سرمایه اعتمادی است که مردم به ما کرده‌اند و متعلق به آن‌هاست. اگر این سازمان به رسالت خود درست عمل کند یکی از مهم‌ترین اجزای مدیریت شهری است.
قائمی ضمن آرزوی موفقیت برای فرجود افزود: امیدوارم در آینده شاهد اخبار دستاوردهای بزرگ این سازمان در رسانه‌ها باشم.

بازتعریف نقش سازمان
در ادامه محمد فرجود با تقدیر از تلاش‌های قائمی گفت: آرزوی ما این است که امانت‌دار خوبی برای حسن اعتماد شهردار محترم تهران و مردم باشیم. امیدوارم در آینده این سازمان بتواند در نقش موتور محرکه تغییرات در شهرداری تهران نقش آفرینی کند. ما باید بازتعریفی از نقش این سازمان داشته باشیم و این مسئله نیازمند برنامه تحول است. تحولات و برنامه‌های اصلی حول سه محور ساختار سازمان و منابع انسانی، فناوری و تکنولوژی و همچنین تغییر پارادایم‌ها و جایگاه سازمان قرار دارد.
وی در ادامه به تفکیک، توضیحاتی درباره این سه حوزه ارائه کرده و گفت: در حوزه فناوری باید به‌روزترین تکنولوژی‌ها را به کار بندیم. افزایش ظرفیت پردازش و انبارش داده‌ها بسیار اهمیت داشته و نقش مهمی در تصمیم‌سازی دارد. در حوزه توسعه ساختار، نظام یکپارچه فناوری اطلاعات و ارتباطات را با قوت پیاده‌سازی می‌کنیم. همچنین با تغییر پارادایم به سمت هوشمندسازی شهر پیش خواهیم رفت.
فرجود بر اهمیت گردش آزاد اطلاعات تأکید کرده و افزود: شفاف‌سازی در حوزه اطلاع‌رسانی برای کارکنان و مردم بسیار اهمیت دارد. ما نیازمند این هستیم که خود را به عنوان ICT شهر تهران بازتعریف کرده و به سمت شهری امن‌تر، سالم‌تر و زبانزد در میان شهرهای منطقه پیش رویم.
وی برنامه دیگر خود را توسعه کسب و کارهای دانش‌بنیان و نوآور با تعامل و مشارکت مردم و توسعه بخش خصوصی عنوان کرد و گفت: خواسته قلبی من ایجاد تغییر و ادامه مسیر پیشرفت این سازمان به همراه کارکنان و دست‌اندرکاران این سازمان است و امیدوارم بتوانیم در راستای ایجاد شهری بهتر مؤثر واقع شویم.

سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات بستر یکپارچه‌ای از منابع داده‌ای
نصرالله جهانگرد در ادامه این مراسم انجام جا به جایی را فرصت خوبی برای ارزیابی فعالیت‌ها دانست و گفت: امروزه مدیریت شهر بدون داشتن اطلاعات ممکن نیست. مهم‌ترین بازوی شهر تهران یک بازوی داده‌ای است و سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات بستر و ساختار یکپارچه‌ای از منابع داده‌ای را در اختیار دارد.
وی با اشاره به اهمیت این سازمان در نزد مردم گفت: عموم خدماتی که شهرداری به مردم ارائه می‌دهد در پرتال شهرداری تهران در دسترس است. من در این سال‌ها از نزدیک شاهد تلاش‌های دکتر قائمی و همکارانشان در این سازمان بوده‌ام. امیدوارم آقای فرجود روی پلتفرم به وجود آمده در این مدت نوآوری‌هایی انجام داده و مسیر درستی که شروع شده را ادامه دهد.
جهانگرد در پایان با اشاره به خدمات و تلاش‌های قائمی در طول مدت خدمت خود ابراز امیدواری کرد که یکپارچگی نظام اطلاعات شهر تهران حفظ شود و در ادامه برای فرجود آرزوی توفیق روزافزون در راه خدمت‌رسانی به مردم و خلق فرصت‌های جدید در حوزه شهری و تأثیرگذاری در ایجاد تغییر در زیست شهری تهران نمود.

تأکید بر اجتناب سازمان از هرگونه فساد و مداخله‌های سیاسی
سپس حجت‌اله میرزایی، معاون برنامه‌ریزی، توسعه شهری و امور شورا با تقدیر و تشکر از فعالیت‌های مثبت انجام شده در طول دوره مدیریت قائمی در سازمان گفت: مکانیزاسیون فرایندها، امکان رصد تراکنش‌ها و فعالیت‌های شهرسازی و فرایندهای اصلاح شده مالی که به یک سرمایه ارزشمند تبدیل شده از موفقیت‌های کسب شده در دوره مدیریت آقای قائمی است که نزد همه به عنوان مدیری متخصص و پاکدست شناخته می‌شوند.
وی در ادامه با اشاره به انتخاب محمد فرجود به عنوان سرپرست سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری تهران از یک لیست 50 نفره از مدیران و متخصصان گفت: ایشان بیش از یک دهه کار جدی در این حوزه دارند و فردی توانمند، منضبط و نوآور هستند. در انتخاب ایشان دو معیار مورد توجه بود. آقای فرجود هم از نظر فنی و تخصصی مورد تأیید است و هم از نظر گرایش‌ها همسو با گرایش‌های سیاسی شهردار محترم تهران است. برخی از ارتباطات نسبی ایشان نکاتی مطرح کردند. بهتر است که به شایستگی‌های افراد توجه داشته باشیم و از مرزهای جناحی و قومی و نسبی فراتر رویم. قطعاً اگر ما می‌خواستیم فردی توانمند اما غیرهمسو با شهردار محترم تهران انتخاب کنیم آقای قائمی را در این سمت تثبیت می‌کردیم.
میرزایی در ادامه با تأکید بر دور نگه‌داشتن سازمان از هرگونه فساد و همچنین از مداخله‌های سیاسی گفت: این سازمان با وجود این دو معضل آسیب خواهید دید. فناوری در دنیای امروز از یک ابزار به راهبرد تبدیل شده است. مسیر اصلاحات از فناوری می‌گذرد. شفافیت به عنوان شعار اصلی مدیریت شهری با استفاده از توان فناوری امکان‌پذیر است.
معاون برنامه‌ریزی، توسعه شهری و امور شورا در پایان گفت: قابلیت رصد و ارزیابی دائمی، اصلاح نظام پاسخگویی، امکان مشارکت همه مردم، به‌کارگیری سیاست‌های اجتماع محور و به حداقل رساندن نابرابری اجتماعی از جمله مهم‌ترین کارکردهای فناوری است. ارتقای رصدخانه شهری تهران به رصدخانه ملی و اصلاح نظام مالی شهرداری از نظام مبتنی بر ساخت و ساز به نظام مالی مبتنی بر فناوری‌های جدید و همچنین کمک به کسب و کارها و استارت‌آپهای نوپا از مهم‌ترین وظایف این سازمان خواهد بود.

در انتهای این مراسم از سوی نصرالله جهانگرد، مدیران و کارکنان سازمان و موسسه فناوران از علی‌اصغر قائمی بخاطر 12 سال تلاش تقدیر و تشکر کرد.
تعداد مشاهده: 929
1396/8/14 15:39:0
print