جمعه 06 خرداد 1401
راهنمای نقشه تهران ویژه موبایل

 

نقشه موبایل تهران

 این نرم افزار توسط سازمان فناوری شهرداری تهران در فروردین ماه سال 1389 تولید گردیده است و بنا بر رسالت سازمانی شهرداری که همانا خدمت به شهروندان محترم می باشد به صورت رایگان در اختیار شهروندان عزیز تهرانی قرار گرفته است. شهرداری تهران بنا دارد در فاصله زمانی کوتاهی نسبت به بهینه کردن این نرم افزار هم از نظر بروزرسانی اطلاعات و هم از نظر امکانات نرم افزار اقدامات مناسبی انجام دهد. در راستای این فعالیت ها به زودی نسخه انگلیسی این نرم افزار نیز در دسترس عموم قرار خواهد گرفت. لازم به ذکر است در هنگام نصب هر کاربر از طریق SMS در سایت شهرداری تهران رجیستر می گردد و در آینده نسخه های جدید به اطلاع کاربران خواهد رسید.

دریافت نرم افزار

ویژگی حجم فایل لینک دریافت توضیحات
نسخه با بزرگنمایی 6 برابر 5.11MB TehranMap-1-0-1-6z.zip شامل فایل jar و jad
TehranMap-1-0-1-6z.jar قابلیت انتقال مستیم به موبایل
نسخه با بزرگنمایی 7 برابر 13.5MB TehranMap-1-0-1-7z.zip شامل فایل jar و jad
TehranMap-1-0-1-7z.jar قابلیت انتقال مستقیم به موبایل
 

 

نصب نرم افزار

شما مي‌توانيد بر اساس توانايي و امكانات پردازنده و حافظه گوشي خود يكي از دو نسخه موجود را بر روي گوشي خود نصب كنيد. يكي از اين نسخه‌ها حجم كمتري داشته و بر روي اغلب گوشيها قابل نصب مي باشد. در اين نسخه 6 سطح بزرگنمايي وجود دارد. در نسخه دوم، يك سطح بزرگنمايي بيشتر وجود دارد و گاها ممكن است بر روي گوشيهايي كه حافظه يا پردازنده ضعيفي دارند نصب نگردد. لذا توصيه مي شود چنانچه نسخه سنگين قابل نصب نبود، از نسخه سبكتر استفاده كنيد.
براي نصب كافي است فايل JAR‌ را بارگزاري نماييد و سپس از طرق ممكن مانند حافظه جانبي يا كابل همراه گوشي، آن را به گوشي منتقل و سپس نصب نماييد. شما همچنين مي‌توانيد بطور مستقيم چنانچه به WIFI‌و يا 3G دسترسي داريد، آدرس را در مرورگر موبايل خود وارد نماييد و عمليات بارگزاري و نصب را يكجا انجام دهيد.
ضمنا در گوشيهايي كه نيازمند فايل JAD و JAR با هم هستند (مثلا بعضي مدلهاي سامسونگ)، بايد فايل ZIP‌ را ابتدا دریافت كنيد و پس از باز کردن آن، دو فايل JAR و JAD‌ را به گوشي منتقل كرده و عمليات نصب را با JAD آغاز كنيد. عمده گوشيهاي نوكيا و سوني اريكسون نيازمند فايل JAD نيستند.


راهنماي نرم افزار

اين نرم افزار در محيط JAVA طراحي و پياده‌سازي گرديده است و بر روي گوشي‌هايي كه اصطلاحا JAVA را پشتيباني مي‌كنند قابل نصب است. نرم‌افزار فوق بر روي مدلهاي متنوعي از گوشيهاي موجود در بازار ايران آزمايش شده است با اينحال به دليل تنوع استانداردها و نبود مرجع مشخص براي همه مدلهاي موجود، امكان اينكه نرم‌افزار بر روي گوشي خاصي نصب نگردد و يا در حين اجرا، فرايند منطقي خود را اجرا ننمايد وجود دارد. بر اين اساس چنانچه با ايراد مشخصي روبرو شديد، خواهشمند است كه ايراد فوق را در قالب يك پيامك به همراه ذكر مدل گوشي خود به شماره 30004198 ارسال نماييد تا در نسخه بعدي كه در فواصل كوتاه تهيه خواهد شد، اين مشكل برطرف گردد.

 

ثبت نرم افزار

پس از نصب نرم افزار نقشه موبايل تهران، در اولين اجرا، نرم افزار پيامي به شما نشان خواهد داد و تلاش مي‌كند كه با ارسال پيامك به بانك اطلاعاتي كاربران نقشه شهرداري تهران، نرم افزار شما را بطور رايگان ثبت نمايد. چنانچه پيامك بطور صحيح ارسال نگردد،‌ در هر بار اجراي نرم افزار، مجددا پيام را مشاهده خواهيد نمود.
 

بروز رساني نرم افزار

نرم افزار نقشه موبايل تهران در چند مرحله تكميلي طراحي شده است. چنانچه نرم افزار خود را بطور صحيح ثبت نماييد، با انتشار نسخه جديد، شما از طريق پيامك، نسبت به وجود نسخه جديد مطلع خواهيد شد. كافي است با حذف نسخه فعلي، نسخه جديد را بارگزاري و نصب كنيد.


 

 


امكانات متعددي براي نرم افزار نقشه موبايل تهران برنامه‌ريزي و طراحي گرديده است. بخشي از اين امكانات در اين نسخه ارائه شده است.

قابليت جستجوي اماكن و معابر:

جستجو همواره در صفحه جاري و يا كل تهران مي‌باشد. چنانچه شما بر روي خيابان و منطقه خاصي از تهران بزرگنمايي كنيد و سپس جستجو در صفحه جاري را انتخاب كنيد، تنها همان ناحيه كه در صفحه شما مشاهده مي‌شود، جستجو خواهد شد .

قابليت ثبت يك مكان:
شما مي‌توانيد مكان دلخواه خود را (مثلا يك رستوران) در يك ليست براي خود ثبت كنيد كه همواره براحتي آن را پيدا كنيد. چنانچه به بخش ساير گزينه‌ها رجوع كنيد، به ليست اماكن ثبت شده دسترسي خواهيد داشت.

قابليت بزرگنمايي در 7 سطح:
با استفاده از دكمه هاي 1 و 3 بر روي صفحه كليد موبايل خود و يا چنانچه گوشي شما لمسي است، با كليك بر روي + و - مي توانيد بزرگنمايي را انجام دهيد

قابليت جابجايي نرم:
اين نرم افزار قابليت جابجايي نرم و آهسته نقشه را دارد. جابجايي‌ نقشه هم توسط دكمه‌هاي چهار جهت مرورگر موبايل ميسر است و هم در صورتي كه گوشي شما لمسي است، مي‌توانيد نقشه را با لمس صفحه جابجا كنيد.

كليدهاي ميانبر
استفاده از كليدهاي ميانبر در حين مرور نقشه،‌ سرعت شما را در استفاده از اين نرم افزار افزايش خواهد داد. چنانچه گوشي شما داراي صفحه كليد بوده و به اعداد شماره‌گير دسترسي داريد، مي‌توانيد از كليدهاي زير بدون مراجعه به منوها استفاده نماييد.
جهت كوچكنمايي (Zoom out) كليد 1 را فشار دهيد.
جهت بزرگنمايي (Zoom in) كليد 3 را فشار دهيد.
جهت جستجوي اماكن كليد 2 را فشار دهيد.
جهت نمايش يا عدم نمايش راهنماي كليدها، كليد 4 را فشار دهيد.
جهت دسترسي به ساير گزينه‌هاي نرم‌افزار كليد 5 را فشار دهيد.
جهت نمايش يا عدم نمايش صفحه كليد (Touch)، دكمه # را فشار دهيد.

نكات:
1- دقت كنيد كه صفحه كليد زماني قابل نمايش خواهد بود كه شما در وضعيت تايپ قرار گرفته باشيد.
2- در بعضي مدلهاي گوشي، به دليل نبود استاندارد كد كليدها، امكان فعال نبودن گزينه‌هاي ميانبر موجود است. لطفا در اين شرايط با ارسال يك پيامك به شماره 30004198 و ذكر مشكل و مدل گوشي خود، ما را رفع اين نقيصه ياري نماييد.